A vallás jelentheti azt, hogy az embernek van lelki világa. Azaz, a gondok esetén van kihez fordulnia, ha nincs mellette senki, vagy nem akar másokon élősködni. Megadhatja a lelki békét, az ember könnyebben túl tudja magát tenni a tragikus eseményeken, nem fog belebetegedni, ha mélyen hisz. El tudja fogadtatni az emberrel a halál gondolatát, vagy legalábbis más szemszögből tudja látni. A hit erőt ad. A vallás segíthet a romlott emberiségen, hogy jobb legyen. Túl sok fajta vallás létezik, ezért sem lehet meghatározni, hogy pontosan mit is jelent.
Néha felmerül a téma, hogy esetleg az őskorban, ókorban nem csak hiedelem volt az égi istenek jelenléte. Meglehet, hogy valóban egy magasabb intelligencia segítette az akkori emberiség fejlődését, mondhatjuk akár azt is, hogy ezek földönkívüliek voltak, akik akarva vagy akaratlanul vetődtek ide. Sokszor az egyiptomi, azték piramisok építését is az idegenekhez kötik. Alapban a kérdés az, hogy hogyan voltak képesek ilyen stabil, időtálló és nagyon is egymáshoz hasonló piramisokat építeni ennyire egymástól távoli helyeken. Vagy ott van akár Atlantisz története. Az ókori egyiptomi papok is beszéltek Atlantiszról, benne volt az egyiptomi mitológiában. Platón is írt az Atlantiszról. Még is a mai napig nem találták meg az elsüllyedt várost, ha egyáltalán létezett.
A keresztény vallás a "sötét középkorra" elfajult. Mondhatni át estünk a ló túloldalára. Jó szándékú emberekből hataloméhesek lettek, akik ezt a hatalmat soha nem akarták elveszíteni. A vallás "védelme" érdekében rengeteg embert kínzott halálra az inkvizíció, az Egyháznak nagy hatalma volt, amit rendesen kihasználtak. A vallás ezenkívül hátráltatta a tudomány fejlődését. Cserébe a mai napig gyönyörködhetünk a szép templomokban, amik a szegények pénzéből épültek. Undorító tett volt a búcsúcédula osztás is szintén, ahol anyák a gyermekeik szájából vették ki az étket, csak hogy még tovább hízzanak a drága főpapjaink.
Ezért jött létre később a reformáció. Új keresztény vallások jöttek, amelyekből a legnépesebb máig az evangélikus és református. Gondolhatnánk, hogy ők már tényleg tudták az igazságot, visszatértünk az őskereszténységhez. De nem. Vegyük például Kálvin Jánost, aki egyes források szerint szerepet játszott Szervét Mihály megégetésében.
A mai napig emberek halnak meg a vallás miatt, például a Közel-Keleten is teljesen értelmetlenül. A vallás rengeteg szenvedést okozott, okoz és okozni is fog.
Összességében a vallás inkább káros az emberiségre. Persze most a keresztények mondhatják itthon, hogy ez mekkora egy hülyeség. Most jelenleg nem itthon szenvedünk a vallás miatt, most más országok szenvednek, szóval nincs semmi gond...